Doba oko Uskrsa je vrijeme kad velik broj bijelih i ružičastih vina iz prethodne berbe poprima svoj konačni oblik. Trenutak je to kad mlada, prošlogodišnja vina odišu mladenačkim mirisom, intenzivnije nego ikad poslije u njihovu životnom vijeku, a neka od njih su naročito primjerena trenutku i dobu godine. Primjerice, rosé ili ružičasta vina nekako naviše odgovaraju uskrsnom ugođaju, bojanju jaja, svježem mladom povrću iz vrta i prvom roštiljanju na otvorenom.
Ona su aromatična i osvježavajuća, najčešće laganija u tijelu i nižeg alkohola, s naglašenim voćnim aromama. Pokrivaju širok raspon jela, od raznih rižota i pašti preko ribljih jela, buzara sa školjkama, piletine i svinjetine s roštilja do nezaobilazne uskrsne šunke. Osim ružičastih vina, u doba Uskrsa na vrhuncu su i laganija bijela vina, posebice žlahtina i kujundžuša, pa škrlet, silvanac zeleni, rizvanac i kraljevina.
Vina od tih sorti su obično kraćeg životnog vijeka i u ovom su trenutku u najljepšem izdanju. Blago su aromatična, nježna, lagana i lepršava, s osvježavajućim kiselinama. Već poslije ljeta navedenim bijelim vinima, kao i roséima, pada intenzitet aroma i polako gube taj osvježavajući karakter, pa za njima posegnite upravo sada, od Uskrsa nadalje. Pritom provjerite berbu, potražite ona vina koja su iz posljednjeg, 2021. godišta.
Neka bijela vina od sorti poput malvazije, sauvignona, pošipa, slavonske graševine, chardonnaya, pušipela, traminca, pinota sivog i bijelog, grka, maraštine, i tako dalje, svoj puni potencijal dosežu koji mjesec poslije i sada možda još nije njihov savršeni trenutak. Ona su trenutačno pomalo suzdržana i u fazi su razvoja svog konačnog aromatskog kompleksa. Tržište jako voli navedene sorte i obično požuri u nabavi nove berbe još tijekom zime, odmah nakon što počne nova kalendarska godina, ali činjenica je da su vina od tih sorti u ovaj fazi godine nezavršena, pa se nasilno ubrzavaju forsiranim stabilizacijama i filtracijama, sve kako bi se zadovoljila tržišna glad. Za nekoliko mjeseci ta će se vina prirodnim putem slegnuti i razviti svoje originalne sortne arome te biti puno kvalitetnija, bogatija, a u konačnici značajno duljeg životnog vijeka. U međuvremenu ima sasvim dovoljno vina od sorti koje su u ovom trenutku na svom prirodnom vrhuncu, koji traje odsad do otprilike kraja ljeta.
Uskrsno doba donosi promjene i u gastronomskom smislu te na stol pristižu svježe namirnice kojima takva mlađa vina savršeno odgovaraju. Uz tradicionalnu šunku i jaja, tu su mlade šparoge, razne salate, rotkvice i mladi luk.
Obiteljska okupljanja iziskuju jednostavnija vina koja će zadovoljiti svačiji ukus i koja se cijenom ne nalaze u nedostupnoj zoni, što je još jedan razlog da se navedene sorte čine idealnim odabirom. Uglavnom su povoljnog omjera cijene i kvalitete, a kako je poželjno da alkoholi budu umjereni i da vina odišu svježinom, odgovaraju i tom uvjetu.
Kod crnih vina se također traže elegantnija izdanja. Ne trebaju biti iz prethodne berbe jer je za najveći dio crnih vina to daleko prerano, ali dobro je da su sočna i živa, ne odveć odležana. Uz prvi uskrsni objed - šunku, ako je namakanjem iz nje uspješno izvučena sol, bolje je spariti bijelo nego crno vino, ali najviše će joj odgovarati dobro strukturirani rose. Primorska bijela vina su glavni oslonac ribljih menija na Veliki petak, a crna su neizbježna kada je u pitanju okosnica uskrsnog ručka u Dalmaciji i Istri - janjetina. Uz svinjska pečenja spojite mladi zeleni silvanac, barem dvije godine stari rajnski rizling ili mladi rizvanac. Uz teleća, pak, odležana bijela vina punijeg tijela kao što su ona dobivena sur lie metodom ili macerirana bijela, takozvana jantarna vina. Uz patku pinot crni, lasinu ili mlađu frankovku, a uz pileće pečenje svježu graševinu ili malvaziju. Uz proljetni povrtni rižoto ili pašte idealno idu žlahtina i kujundžuša. Slijedi nekoliko konkretnih prijedloga sparivanja vina uz objede tijekom uskrsnog vikenda.
RIBLJA JELA NA POSNI PETAK
Cmrečnjak, Silvanac zeleni 2021.
Kvaliteta 86/100
Cijena: 60 kn
U ovoj fazi silvanac zeleni odiše mladošću, svježinom i mirisom u kojem se isprepleću herbalne arome, citrusi i zelena jabuka. Cmrečnjakov silvanac uvijek ima i poticajne kiseline koje tu svježinu dodatno naglašavaju te čine vino izvrsnom pratnjom brojnim ribljim jelima. Primjerice, s listom ili iverkom na maslacu i u umaku od limuna, pa s jednostavnije pripremljenim ribama poput brancina i orade, oslićem na lešo ili preprženim na kratko u tavi, salatama od morskih plodova i školjkama na buzaru. S druge strane, ovaj je silvanac jednako dobar i za piletinu s roštilja, svinjske i teleće ražnjiće i drugo sočnije svijetlo meso ako uz njega ide pečeno povrće ili neki od laganijih priloga.
ŠUNKA U KRUHU I DRUGI VIDOVI USKRSNE ŠUNKE
Grabovac, Crveno jezero 2021.
Kvaliteta: 86/100
Cijena: 60 kn
Od sorti syrah, trnjak, vranac, merlot i cabernet sauvignon. Uz uskrsnu šunku, ali i većinu drugih mesnih narezaka, kao i razne vidove finger fooda rosé je jedan od sigurnijih izbora. Mlada ružičasta vina krasi voćnost i svježina te svojevrsna sočnost. Karakteristike koje ih čine privlačnima uz širok raspon jela. Dalmatinska ružičasta vina još dodatno imaju naglašenu voćnost i mekoću, pa su pikantnijim i slanijim narescima još sigurniji par. Rosé obitelji Grabovac je ugodan, živahan i blago kiselkast, ružičasto-crvenkaste boje. Mirisa koji obilježavaju arome nara, jabuke crveni delišes i zelene herbalne note. Okusa koji obilježava voćnost, mala doza CO2 koji dodatno potiče svježinu, vitko tijelo i sočno gorkast finiš. 12,5% alk.
RIŽOTA I DRUGA LAGANIJA JELA SA ŠPAROGAMA
PZ Vrbnik, Zlatna vrbnička žlahtina, 2021.
Kvaliteta: 86/100
Cijena: 48 kn
Vrbnička žlahtina spada među sorte koje daju nježna i lagana vina koja stilski spadaju u istu skupinu s kujundžušom, zlataricom, bogdanušom, debitom te laganijim izdanjima graševine i malvazije. Proljeće i ljeto je doba kad žlahtina miriše najljepše i kad odiše svježinom mladog vina. Vrlo je prijateljski nastrojena prema kremastim rižotima i raznim tjesteninama s povrćem ili morskim plodovima. Zlatna žlahtina iz vinarije PZ Vrbnik uvijek je pouzdana, daje lijepa, nježna i lagana vina žive blijedozelenkaste boje. Privlačnog mirisa na vinogradarsku breskvu, agrume i cvjetne note. Nježnog okusa umjerenih kiselina, a istodobno osvježavajućeg karaktera. Vitkog je tijela i kraćeg trajanja, s privlačnom sočnošću i svježinom. Cijenom i stilom idealno vino za svakodnevnu potrošnju, umjerenog alkohola.
JANJETINA ZA OBITELJSKI RUČAK
Vuina, Babica Štafileo 2020.
Kvaliteta: 85/100
Cijena: 60 kn
Uz janjetinu s ražnja idu plavina, mlađi teran, bazični babić, svježije i lakše varijante plavca i merlota. Uz ambicioznije pripremljene kotlete ili but u začinskom bilju idu i ambicioznije i odležanije varijante babića, syraha i slično. Međutim, uz obiteljski uskrsni ručak, koji obiluje svježim salatama i prilozima poput mladog krumpira, bolje je spariti nešto elegantnije, ali s jednakim karakterom, a to bi mogla biti i sorta babica. Babica je kaštelanska sorta koja je za ovakve svrhe upravo idealna. Nijansu svjetlije obojena od drugih dalmatinskih crnih sorti, mekana na nepcu, umjereno intenzivna na nosu. Obično, poput ove, na zrelije voće poput šljiva i višanja. Blažih je tanina, bez stezanja, sočna na finišu, blaga na retrookusu. Prekrasno svakodnevno vino iz zone pristupačnih cijena, koje također nema dugačak životni vijek i idealno ga je potrošiti do treće godine nakon berbe, ali načelno što je mlađe moguće.