Nije više pitanje hoće li, nego koliko će maslinovo ulje poskupjeti nakon ovogodišnje berbe koja se približava kraju. U sezoni vegetacije koju su opterećivali proljetni mrazovi, ljetne suše i najezde nametnika u Istri, Dalmaciji i na otocima prve su prognoze nagovještavale slabiji urod ploda, ali kasnije jesenske kiše uspjele su spasiti dio uroda na mikrolokacijama u Dalmaciji i na otocima.
No, da će cijena maslinova ulja porasti barem 20 posto, složili su se svi naši sugovornici iz Dalmacije, s otoka i iz Istre.
- Berba maslina ove godine, prema prvim procjenama, bit će daleko lošija od one prošlogodišnje pa većina maslinara nema razloga za zadovoljstvo. Prinosi neće biti veliki kao prošle godine i bit će u prosjeku za 25-40 posto manji. Sušno ljeto i visoke temperature ostavile su traga u svim dalmatinskim maslinicima, i na otocima, a tako i onim kaštelanskim, gdje je urod negdje i više nego prepolovljen pa se može očekivati kako bi i cijene ulja ove godine mogle biti znatno više, i do 25 posto - rekao je Stanislav Štambuk, viši stručni savjetnik pri Ministarstvu poljoprivrede.
Najteže u Istri
On upozorava kako se može očekivati sve više sušnih razdoblja i treba planirati izgradnju sustava za navodnjavanje i stvaranje akumulacija kojom bi se sačuvale oborine iz zimskih mjeseci.
- Hrvatska navodnjava tek 5-6 posto poljoprivrednih površina, a Izrael 89 posto. Sicilija koja ima manje oborina od otoka Visa ima osigurano navodnjavanje upravo stvaranjem akumulacija i prikupljanjem vode od oborina. Sicilija navodnjava 70 posto površina - kaže Štambuk koji se specijalizirao za srednjodalmatinske otoke.
No, Ivica Ljubenkov, predsjednik Zajednice maslinara i uljara Hrvatske, kaže kako ova godina u kontinentalnoj Dalmaciji nije bila toliko katastrofalna. - Evo vratio sam se upravo iz berbe u svom masliniku, nedavne dvije kiše napravile su čudo u kvantiteti i kvaliteti plodova. Na mnogim mikrolokacijama nije bilo toliko štete, a najave o poskupljenju ulja zbog gnojiva, repromaterijala i goriva mogle bi se obistiniti iduće godine. Ove smo trošili stare zalihe - rezolutan je Ljubenkov, zadovoljan radmanima (postotak ulja u plodu masline) od rekordnih 17 posto.
Najteža je situacija u Istri gdje je zahlađenje početkom travnja uzrokovalo smrzavanje pupova, posebno na sorti leccino koja je u Istri u posljednje vrijeme dosta zastupljena.
Zakon potražnje
Edi Družetić, naš najpoznatiji oleolog koji je desetljećima sudjelovao u rehabilitaciji istarskog maslinarstva, kaže kako su ove godine štete kod leccina ponegdje totalne, a u prosjeku oko 80 posto.
- U cjelini, urod je ove godine u Istri više nego prepolovljen. Leccino posebno napadaju i štetnici: svrdlaš, a posljednjih godina i stjenica, što smanjuje prinose, a s druge strane sve se više zaštitnih preparata zabranjuje pa zaštita postaje teža i skuplja. Uglavnom su dobro rodile stare sorte: buža, rosinjola, puntoža, plominka - rekao je Družetić.
Međutim, cijena mladog ulja u Istri porasla je na oko 120 kuna, jer su u posljednje vrijeme rasli troškovi gnojiva i goriva.
- Pretpostavljam da se takva cijena neće zadržati duži period, čim se proizvodnja normalizira. Spustit će se, jer ipak je podignuto mnogo novih maslinika i radit će zakon ponude i potražnje - zaključio je Družetić.
Velike domaće tvrtke koje se bave preradom domaćih maslina u ulje i trgovački centri koji prodaju ulje po akcijskim cijenama na naše upite nisu prognozirali koliko bi mogli korigirati cijene zbog povećanih troškova proizvodnje.
S ovim najnovijim poskupljenjem Hrvatska se učvrstila na čelu europskih zemalja po cijeni ekstradjevičanskog maslinova ulja. S prosječnom cijenom od 665 eura za 100 kilograma daleko smo iznad europskog prosjeka od 352 eura. U zemljama najvećim proizvođačima, Španjolskoj i Italiji, cijene su 332, odnosno 420 eura.