Dosta vam je grickalica prepunih E-brojeva, umjetnih boja i konzervansa? Odlično, vrijeme je za nabavku sušilice za voće i povrće odnosno dehidratora.
Osim što ćete si pomoću aparata za sušenje pripremiti ukusne međuobroke i slatke zalogaje, spriječit ćete tako i bacanje hrane - ako otkrijete da nećete uspjeti potrošiti hranu koju ste kupili, bilo da je riječ o voću ili povrću, samo ga narežite, ubacite u sušilicu, namjestite tajmer i zaboravite, pogotovo ako vaš aparat ima automatsko isključivanje.
Od gljiva i tikvica, patlidžana i rajčica pa do kruška, banana i jabuka te brojnog drugog voća, pripremite slani ili slatki čips ili jednostavno sušenjem sačuvajte namirnice za buduću uporabu.
Kada kupujete namirnice za tu namjenu, pripazite da nabavite organsko voće i povrće, pogotovo ako ih sušite s korom koja je često puna vlakana.
Ne zaboravite ih dobro oprati prije pripreme kako biste uklonili moguće nečistoće. Brojno voće i povrće sušenjem se može pripremiti za mljevenje pa tako možete pripremiti vlastiti češnjak, rajčicu ili luk u prahu, a ako poželite produžiti trajanje začinskom bilju ili je vaš začinski vrt nabujao, operite začine, osušite ih, sameljite i pomiješajte u ukusne začinske mješavine.
Tvrđe povrće poput graha, mrkve, brokule, cvjetače i slično potrebno je prvo blanširati pa osušiti prije rezanja i stavljanja u aparat. Pripazite samo na gljive koje su osjetljivije pa ih sušite na nižoj temperaturi dva do tri sata, a bit će odličan dodatak gustim juhama, umacima za tjesteninu ili pitama.