Luciano Visintin vlasnik je vinarije Veralda, vinogradar i vinar, kreativac, čovjek s idejom, energijom i rijetko viđenom strašću, koji razumije i prepoznaje svojstva sorti i svog teritorija, i ima ideju kamo bi se njegova vina trebala usmjeriti i kako razvijati da se približe savršenstvu najbliže moguće. Visintinov talent je neosporan, tome svjedoči platinasta medalja (Platinum Best in Show) s natjecanja magazina Decanter 2016. godine za vino od refoška, ali do prije koju godinu nedostajala mu je konzistentnost. Istodobno je tjerao previše ciljeva, ideje su se rađale jedna za drugom, zbog čega bi ponekad izostao kvalitetan fokus na prvi cilj, prije nego što bi krenuo u misiju realizacije drugog. Od strasti koju unosi u prenošenje svojih vizija, nesiguran se sugovornik znao čak i prepasti jer revolucionari, što Luciano Visintin jest, jednostavno ne znaju za mekani pristup. Ne znaju pecati komplimente, nego vam u lice kažu da je ono što vam je upravo ulio u čašu najbolje što se od te sorte može dobiti. Posljedica toga bila je da su mnogi razumjeli vrijednost Veraldinih vina, ali su se plašili velikih zaključaka, jer nisu bili sigurni je li riječ o slučajnosti ili promišljenom uspjehu, o samoreklami ili istinskom genijalcu.
Tada u priču ulazi Milan Budinski, to jest početak njegove suradnje s Lucianom Visintinom i vinarijom Veralda. Milan Budinski donedavni je glavni enolog porečke Agrolagune, u kojoj je napravio nekoliko remek-djela i niz izvrsnih vina u gotovo svakom cjenovnom razredu, a sada je samostalni enolog konzultant. Jedan je od najvrsnijih enoloških stručnjaka Hrvatske, uvjereni je antikonformist, koji zna saslušati, ali koji se ni najmanje ne ustručava od iznošenja svojih argumenata, tko god da mu je sugovornik. Ne radi to agresivno, ne patronizira, niti docira, nego upornim i opsežnim iznošenjem argumenata, tijekom čega ne gubi nit i nakon čega obično poentira krunskim argumentom, svakog razumnog sugovornika uvjeri u utemeljenost svojih stavova. Riječ je o jakoj ličnosti, čija samouvjerenost nije poza, nego se temelji na obilnom znanju i nepresušnoj znatiželji.
Promatrajući takva dva snažna karaktera koji ne posustaju lako od svojih stavova, čovjek bi rekao da će vrlo teško zajedno funkcionirati. Međutim, kako često biva, i ovaj put spoznajemo relativnost uvriježenih uzusa, jer te dvije naizgled potpuno nespojive osobnosti zapravo savršeno funkcioniraju. Milan je dovoljno čvrst i autoritativan da zna zadržati fokus vehementnog Luciana i istjerati stvari do cilja bez ikakva zapinjanja, a s druge strane dovoljno je nesujetan da može spoznati veličinu Lucianovih ideja, poput one o potencijalu refoška u koji prvotno nije vjerovao, i stručnim savjetima pomoći mu da ih ostvari na najvišoj razini.
Vinarija Veralda danas počiva na četiri glavne Lucianove ideje. Prvo, malvazija. Bilo da se radi o svježoj ili zreloj, malvazije Veralda obilježava dugovječnost i intenzitet aroma. Ne recentno popularnih zelenih, herbalnih ili sauvignonskih, već zrelijih, u mlađim malvazijama cvjetnih i voćnih, a u odležanim vrlo slojevitih i nimalo teških, već dapače, jednako atraktivnih kao u svježih. Kompaktnije strukture u ustima, pomalo uljaste teksture, s mineralnim i dugačkim finišem. Ambicija izgradnje kompleksnih malvazija, a istodobno aromatski atraktivnih i pristupačnih svakom kupcu, najbolje se vidi u maceriranim malvazijama pod nazivom Ambra i Dorata. Prva je macerirana u neutralnijem drvu, dok je druga također macerirana, ali je kombinacija dozrijevanja u drvu i rostfraju. Obje su vina najviše klase.
Drugo, refošk i teran. Refošk je mekši od terana s jedne strane, a s druge lakše i brže postiže visoke sladore i visoku koncentraciju. Stoga je Luciano refošk odabrao za svoje premium crno vino, koje redovno prelazi razinu volumnog alkohola od 15%, a s druge je strane i mekano i živo, jako bogato u ustima, bez stežućih tanina ili divlje kiseline. S njim je i osvojio čuvenu Decanterovu platinu. Teranu je namijenio druge dvije uloge, jednu za rosé, a drugu za pjenušava vina. Urođene teranovske visoke kiseline savršena su podloga za ova dva stila vina. Dakle, niži alkoholi nego u refoška i lepršaviji, življi karakter omogućuju osvježavajuće sočni rose, kao i klasični, šampanjski oštar i strukturirani pjenušac.
Treće, pjenušci. Možda i najzahtjevnija misija koju je Luciano postavio pred sebe jest proizvoditi jako ambiciozne pjenušce u Istri. Nije da u Istri već nema dobrih pjenušaca, međutim pored standardnih mirnih vina od malvazije i terana vrlo je teško skrenuti pozornost javnosti i na pjenušce, prema kojima su neke druge regije daleko poznatije. Međutim, Luciano je tu jako čvrst, jer je teran prema njegovom mišljenju, kad su u pitanju razine kiselina i sladora u zrelom grožđu, identičan šampanjskim sortama u Champagnei, pa se prirodno nudi kao baza za pjenušce koji mogu izgraditi jednako plemenita svojstva i dozrijevati dugo. U ovom trenutku Lucianovi pjenušci još nisu dosegli razinu maceriranih malvazija i crnog mu vina od refoška, ali na jako su dobrom putu da to postanu, jer teoretski gledano, argumenti su potpuno ispravni.
Četvrto, organski uzgoj. Svi vinogradi iz kojih se ubire grožđe za proizvodnju vina vlastiti su, i kompletan uzgoj potpuno je kontroliran i certificirano organski, to jest ekološki. Tranzicija iz konvencionalnih u ekološke započela je prije dosta godina, a 2019., nakon niza godina audita i praćenja od ovlaštenih agencija, postala je i službena. Danas im sva vina nose ekološku markicu. Prema Lucianovim riječima, ekološki uzgoj i minimalni utjecaj nevinskih aroma, poput onih iz paljenog drva, istarskim vinima od lokalnih sorti daje pečat autentičnosti i sasvim unikatan okus.
TRI PERJANICE PODRUMA VERALDA
Veralda, Malvazija Dorata 2019.
Cijena: 130 kn (u podrumu)
Kvaliteta: 91+/100
Odlično vino. Zlatnožute boje. Macerirano četiri tjedna. Dozrijevalo u malom drvu različite starosti. Na kraju pomiješano s malo malvazije iz rostfraja. Slojevitog, atraktivnog i unikatnog mirisa. Na jesensko voće i zeleni čaj, s notama pekmeza od naranče i suhog bilja. Vrlo intenzivna okusa, ugodno pikantnog, s obiljem zrele voćne slasti, sa strukturom, kičmom i s taninskim okvirom. Finiš mu je najjača strana, obilježava ga retrookus grožđa zrele malvazije. Dug i intenzivan. Sjajno. S potencijalom dozrijevanja od petnaestak godina od berbe. 14,0% alk.
Veralda, Ambra 2017.
Cijena: 110 kn (veralda.hr)
Kvaliteta: 91/100
Jantarna, to jest macerirana malvazija forma je u kojoj Luciano najviše uživa. Naime, kaže: "Kod oranža možeš najviše ugraditi sebe", što znači da je svježa malvazija forma koja je naširoko prihvaćena, i od koje prosječan kupac ima očekivanja, pa ne ostaje puno prostora za osobni pečat, dok su kod maceriranih oči svima širom otvorene, nema određenih očekivanja, i kreativnost i svjetonazor vinara dolaze potpuno do izražaja. Lucianova je priroda da se želi dopasti, ali je snažnog karaktera i upravo je takva ova Ambra. Duboke, tamnožute, djelomično jantarne boje. Bogata i izražena mirisa s pregršt aroma prezrelog voća, začinskih vaniličnih tonova i kvaščanih nota. Punog je tijela, krepkog okusa, nižih kiselina, s obiljem slasti porijeklom iz drva i iz visoke zrelosti grožđa, na retrookusu blago pikantnog i ugodno gorkastog finiša. 14% alk.
Veralda Xtrian, 2018.
Cijena: 188 kn (Vrutak)
Kvaliteta: 91/100
Šampionsko vino od sorte refošk ni u ovoj berbi iz 2018. godine ne posustaje u kvaliteti. Sasvim je tamne i neprozirne crveno-ljubičaste boje. Vrlo visoke koncentracije. Mirisa na sušene brusnice i zrele višnje, s listom duhana i tamnom čokoladom u pozadini. Okusa punog tijela, super koncentriranog, snažnog i živog s jedne, a opet s gotovo baršunastom mekoćom s druge strane. U dobrom balansu, zahvaljujući urođenoj sortnoj svježini. Retrookus obiluje voćnim aromama crne višnje maraske, borovnice i kupine. Izrazito je dugačak, bogat i živ, ugodno topao na samom kraju s prezrelim višnjastim voćem kao završnim pečatom.